Медиа кит

Назад...

Изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979” Изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979”, коју је приредио Филмски центар Србије, садржи 41 филмски плакат из периода од 1970. до 1979. године, из фонда и архиве Филмског центра Србије.

Изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979”

Изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979”, коју је приредио Филмски центар Србије, садржи 41 филмски плакат из периода од 1970. до 1979. године, из фонда и архиве Филмског центра Србије. Изложба је током априла, маја и јуна премијерно била постављена у Филмској галерији КЦБ-а, односно у холу Дворане Културног центра, а наредних месеци обилази градове широм Србије.

На изложби су представљени плакати који су урађени за популарне ратне спектакле, као што су „Сутјеска” Стипе Делића, „Ужичка република” Жике Митровића, „Партизанска ескадрила” Хајрудина Крвавца, као и плакат филма „Валтер брани Сарајево”, такође у режији Крвавца, најгледанијег југословенског филма, који представља врхунац „југо-вестерна”. У избору су се нашли и плакати за филмове “Црвени удар” (Предраг Голубовић), “Двобој за јужну пругу” (Здравко Велимировић), “Окупација у 26 слика” (Лордан Зафрановић), “Издајице и ратни злочинци” (Столе Јанковић) , баш као и плакати за филмове “Нокаут” (Боро Драшковић), “Љубавни живот Будимира Трајковића” (Дејан Караклајић), “Човек кога треба убити” (Вељко Булајић)…

У тексту др Јована Чекића, написано за каталог изложбе, између осталог стоји: „Са седамдесетима почиње етаблирање масовне културе у Југославији, док се истовремено профилишу прве филмске, музичке, спортске и телевизијске звезде”, истиче Чекић у свом тексту за каталог изложбе, и додаје: „Уколико је у почетку у питању доминантно симболички капитал, са приближавањем масовне забаве медијским стандардима Запада, почињу да се јасно оцртавају први обриси селебрити културе. У том тренутку нове филмске звезде и познати из различитих регистара масовне културе припремаће тло за будуће капиталисте економије пажње.”

Приступи који комбинују минимални графички поступак и лице популарних глумаца може се уочити на плакатима за филмове „Жута” (Владимир Тадеј), „Бурдуш” (Мића Поповић), „Павиљон 6” (Лучијан Пинтилије)… Нека решења доносе само цртачку бравурозност остајући минимална као што је случај са „Бештијама” (Живко Николић), „Дервиш и смрт” (Здравко Велимировић) или „Бубе у глави” (Миша Радивојевић).

Планирано је да изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979” након Београда обиђе и друге градове у Србији, баш као што је био случај са изложбом „Трагови једног времена: Филмски плакат 1945-1970”.

Назад...
  • Палићки моменти

    Палићки моменти

    Изложба Палићки моменти није само изложба посвећена једном фестивалу и његовој тридесетогодишњој историји већ представља путовање кроз историју европског и српског филма.

  • Представљање  Kарловци Филм Фестивал-а

    Представљање Kарловци Филм Фестивал-а

    Kарловци Филм Фестивал је филмски фестивал који се сваке године, почев од 2018. године, одржава у Сремским Kарловцима. Након нешто више од двадесет година без биоскопске сале, група младих људи, углавном полазника Академије Уметности у Новом Саду, организује први фестивал ове врсте у Kарловцима са репертоаром распоређеним у три дана и билансом од око 1500 посетилаца.

  • Представљање  АБИФФ – Међународног филмског фестивала анимације из Букурешта

    Представљање АБИФФ – Међународног филмског фестивала анимације из Букурешта

    АБИФФ – Међународни филмски фестивал анимације у Букурешту представља догађај који Румунију претвара у земљу промоције анимације. Кроз истовремене пројекције у више градова широм земље, фестивал ставља у први план моћ и магију анимације, са посебним фокусом на промоцију уметности као средства против дискриминације.

  • Изложба плаката Фестивала европксог филма Палић

    Изложба плаката Фестивала европксог филма Палић

    Визуелни идентитет једне манифестације је кључни део комуникације са публиком.

Пријави се за билтен

Фестивал Европског Филма Палић