Награда публике Награда публике

BOJAN VULETIĆ

BOJAN VULETIĆ

Бојан Вулетић је дипломирао је филмску и ТВ режију на Факултету драмских уметности у Београду. Докторирао је на истом Факултету. Његов први дугометражни играни филм, у српско-немачко-француско-хрватско-мађарској копродукцији, „Практичан водич кроз Београд са певањем и плакањем“ премијерно је приказан у такмичарском програму „Источно од Запада“ на фестивалу у Карловим Варима. Његов други играни филм „Реквијем за Госпођу Ј.“ имао је светску премијеру на Берлинском фестивалу 2017. у програму Панорама Специјал. Оба су освојила вишеструке награде на домаћим и међународним фестивалима. Креатор је популарне ТВ серије „Породица“ која је освојила три Срца Сарајева 2021. Сценариста и редитељ серије „Пад“, а као ко-сценариста сарађивао је на серији „Деца зла“. Као ко-сценариста написао је сценарија за дугометражне игране филмове: „Страхиња“, „Ирина“, „Љубав и други злочини“ и омнибус „Изгубљено-Нађено“. Члан је Асоцијације филмских редитеља Србије, Европске филмске академије и запослен као доцент на Факултету за медије и комуникације у Београду.

LIANA RUOKYTĖ-JONSSON

LIANA RUOKYTĖ-JONSSON

Лијана Руоките-Јонсон је културни аташе Републике Литваније у Краљевини Шведској, Републици Финској и Краљевини Данској, са пребивалиштем у Стокхолму. Од 1994. године, промотер је културе у иностранству, преводилац, и глумица. Студирала је уметнички менаџмент на Литванској академији за музику и позориште, похађала додатне обуке из вештина глуме и режије у Стокхолму и Берлину. Од 2014. до 2016. године била је руководилац Одељења за промоцију филма, информација и наслеђа у Литванском филмском центру. Чланица је Европске филмске академије од 2016, док је од 2016. до 2018. године била министарка културе Републике Литваније. Од 2019. до 2021. године била је директорка „Литванског дизајн блока“, 2019-2020. директорка удружења за еколошки дизајн ЕКОДА, и председница Филмског кластера Вилњуса (Vilnius Film Cluster). Од 2020. до 2023. године била је чланица управног одбора аудио-визуелног кластера „Балтички филм и кластер креативне технологије“ (Baltic Film & Creative Tech Cluster). Иницијаторка је и вођа пројекта FILM BOX-LT, umetničkog биоскопа на међународном аеродрому Вилњуса за некомерцијалну промоцију литванских и европских кратких филмова за посетиоце аеродрома и путнике. Иницијаторка је и разних пројеката промоције филма већег обима, као што су дугорочна сарадња између Пољске и Литваније и „Литванија у фокусу на међународним филмским фестивалима у Пољској 2015," „Литвански месец на Еуроканалу 2015“ и многи други.

BETTINA BROKEMPER

BETTINA BROKEMPER

Бетина Брокемпер је власник/продуцент компаније Heimatfilm. (Ко)продуцирала је преко 50 филмова, који су премијерно приказани на најпрестижнијим фестивалима и освојили више од 100 награда. Европска промоција филма ју је номиновала за Продуцента у покрету и додељена јој је награда Prix Eurimages. Чланица је (такође и чланица одбора) немачке и европске филмске академије. Културни савет Келна прогласио ју је 2014. године Менаџером културе године. Била је део Међународног жирија на фестивалу Берлинале 2020. године. Као продуцент заслужна је за филмове – између многих других – Догвил и Антихрист Ларса фон Трира, Сиријска невеста Ерана Риклиса, Мед Семиха Капланоглуа, који је освојио награду Златни медвед на Берлиналу 2010. године, Хана Арент Маргарете фон Троте (немачка филмска награда, сребрна), Дивље Николет Кребиц (немачка филмска награда, бронзана), и Немачка. Зимска прича Јана Бонија (награда немачких филмских критичара). Недавно је била копродуцент филма Синдикалиста са Изабел Ипер, Ингеборг Бахман – Путовање у пустињу Маргарете фон Троте, До краја ноћи (Сребрни медвед 2023 за најбољу глумицу Теа Ере), Ђавоља купка (Берлинале 2024, Сребрни медвед за директора фотографије – Мартин Гшлахт; освојио осам награда Аустријске филмске академије) Веронике Франц и Северина Фиале и Смрт ће доћи.

Жири главног такмичарског програма

Жири главног такмичарског програма

Жири главног такмичарског програма

Жири главног такмичарског програма, који чини пет врсних филмских стваралаца, оцењиваће најбоље филмове из селекције "Главни такмичарски програм". Жири ће најбољим филмовима доделити нагрде Златни торањ за најбољи филм и Палићки торањ за најбољу режију. Такође, жири додељује и Специјалну награду.

NATALIJA AVRAMOVIĆ

NATALIJA AVRAMOVIĆ

Наталија Аврамовић рођена је 1983. године у Крушевцу. Завршила је Академију уметности у Београду, где је дипломирала као филмски и телевизијски редитељ. Године 2021. написала је сценарио и режирала свој први дугометражни играни филм „Пролећна песма”, за који је добила вишеструке награде. Редитељка је и сценаристкиња дугометражних и средњеметражних документарних филмова у Републичкој установи „Филмске новости“.

DAVID CASTELLANOS

DAVID CASTELLANOS

Давид Кастељанос студирао је информационе науке на универзитету Комплутенсе у Мадриду и завршио мастер из аудиовизуелног пословног менаџмента (МЕГА) у Школи за медијско пословање. Почео је као асистент продукције у компанији Морена филмс. Године 2004. прикључио се компанији Латидо филмс као агент продаје. 2008. године основао је Cinema Republic, међународну компанију за продају специјализовану за права адаптације. Cinema Republic представља успешне филмове као што су Друга страна кревета (2002), Пагафантас (2009), Поштени кандидат (2014), Док нас срећа не раздвоји (2012), Добродошли председниче (2013) и Моја дрска девојка (2001) и сарађује са врхунским продукцијским кућама широм света.

CONSTANTINOS NIKIFOROU

CONSTANTINOS NIKIFOROU

Константинос Никифору рођен је 1976. године у Никозији на Кипру. Након што је 2001. дипломирао на Филмској школи, остао је у Лондону до 2010. године, где је радио као продуцент и бавио се продукцијом дугометражних филмова. Од 2003. до 2005. радио је за Италијанску телевизију као продуцент документарних филмова. Продуцирао је и режирао документарне, кратке и игране филмове. По повратку на Кипар 2010. сарађивао је са компанијама ББЦ, СВТ, Арте, ЗДФ, АРД и многим другим, у продукцији филмова и документараца. Има велико искуство у анализи сценарија, добијању права на интелектуално власништво, маркетингу и циљној публици, рачуноводству и буџетирању у филмској продукцији, претпродаји и дистрибуцији, пореским питањима, развоју вишеструких пројеката, развоју и правним питањима продукције. Члан је Удружења кипарских режисера, а његова продуцентска кућа зове се „Caretta Films“.

Жири програма Паралеле и судари

Жири програма Паралеле и судари

Жири програма Паралеле и судари

Жири програма Паралеле и судари, који чине три филмска професионалца, оцењиваће најбоље филмове из такмичарске селекције Паралеле и Судари. Овај жири доделиће награду за најбољи филм селекције „Паралеле и судари“.

BETTINA HIRSCH

BETTINA HIRSCH

Бетина Хирш је афирмисана слободна филмска и позоришна критичарка, чланица жирија на разним домаћим и међународним филмским фестивалима, као и радио уредница и водитељка. Пише редовне критике за screenmagazin.com, незавнисни немачки филмски и ТВ онлајн лист, и главни је уредник MondayMovieTalk на радиo станици ALEX у Берлину. Као саветник за филм консултује школе широм Берлина, а тренутно ради на новом радијском програму о филмовима за младу публику.

PIERRE-YVES ROGER

PIERRE-YVES ROGER

Пјер-Ив Роже је француски филмски критичар. Одрастао је у Макону (Бургундија). Затим је у Лиону студирао политику а у Лилу новинарство. Каријеру је започео у Канади, где је радио за три локална листа у Њу Брансвику, Острву Принца Едварда и Новој Шкотској. Добио је награду за чланак о мешовитим браковима. Вративши се у Француску, радио је као репортер за неколико локалних новина (Западна Француска, L'Yonne républicaine, Глас Севера, Нова Република). Након тога одлази у Париз, где 17 година ради за америчку новинску агенцију Асошијетед прес. Био је новинар и сценариста за ову компанију. Покривао је Филмски фестивал у Кану и написао многе критике филмова, Оскара, Сезара... Интервјуисао је многе филмске режисере и глумце: Мишела Азанависијуса (Уметник), Коста-Гавраса (Нестали, Музичка кутија), Мишела Гондрија (Зелени стршљен), Мишела Букеа (Реноар)...

STOJAN SINADINOV

STOJAN SINADINOV

Стојан Синадинов (1965, Скопље), дипломирао је светску и компаративну књижевност на Филолошком факултету на Универзитету Св. Ћирило и Методије у Скопљу. Од касних 80-их пише филмску критику и филмску историју и теорију. Аутор је више од 3000 чланака на тему филма, уметности и културе, објављених у домаћим новинама, часописима и журналима, као и специјализованим филмским часописима и публикацијама у Македонији и региону. Има искуство извештавања са десетине међународних фестивала: Берлинале, Монтреал, Међународни филмски фестивал у Солуну и Фестивал документарног филма у Солуну, ФЕСТ у Београду, БЛИФФ Бања Лука (БиХ)... У Македонији: Међународни фестивал филмске камере „Браћа Манаки“ у Битољу, Филмски фестивал у Скопљу, Синедејс (члан жирија за издање 2023.). Аутор је књиге „Антонио Митрикески: хроника филмског сна“ и уредник „Приручника за филмске ствараоце“.

Фипресци жири

Пријави се за билтен

Фестивал Европског Филма Палић